Ładowanie

TERAZ:

„Spartakus” – premiera na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu

8 marca 2025 roku na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu odbyła się długo wyczekiwana premiera spektaklu baletowego „Spartakus” Arama Chaczaturiana. To widowiskowe przedstawienie, opowiadające historię o odwadze, poświęceniu i dążeniu do wolności, stało się kolejnym ważnym punktem w obchodach jubileuszowego 80. sezonu artystycznego bytomskiej sceny.

AADSC_0212_kopia-1-1024x681 „Spartakus” – premiera na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu

Wielokulturowy zespół na scenie

W głównych rolach wystąpili soliści baletu Opery Śląskiej, wśród których znaleźli się m.in. Douglas De Oliveira Ferreira, Alberto Pecetto, Maciej Pletnia, Wiktor Perdek, Michalina Drozdowska, Thais Henrique Rocha, Mitsuki Noda oraz Irina Cyrul. Na scenie pojawili się także artyści z Brazylii, Włoch, Japonii, Australii i Francji, a także uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego oraz studenci Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych.

Nowoczesna interpretacja klasycznego dzieła

Choreografię do spektaklu przygotował Robert Balogh, związany z Teatrem Morawskim w Ołomuńcu. Jego interpretacja „Spartakusa” opiera się na dziele Jurija Grigorowicza, jednak wzbogacona została o nowoczesne elementy, które podkreślają emocjonalność duetów i ekspresyjność tańca. Balogh wykorzystał również techniczne możliwości solistów, co pozwoliło na pełniejsze i bardziej dynamiczne przedstawienie postaci.

Spartakus to wieczny symbol walki o wolność i niepodległość, przypominający, że wszyscy ludzie o dobrych intencjach powinni zjednoczyć się przeciwko złu. To przesłanie jest niezmiennie aktualne i ma moc inspiracji nawet w dzisiejszych czasach – podkreśla Robert Balogh.

Muzyka, scenografia i kostiumy

Muzyka Arama Chaczaturiana, pełna rytmów tanecznych, elementów folkloru (w tym armeńskiego) oraz motywów wojennych i pogrzebowych, doskonale ilustruje akcję spektaklu. Orkiestrę Opery Śląskiej poprowadził Piotr Mazurek, kierownik muzyczny Opery Śląskiej.

Scenografię przygotował Eduard Prikryl, a kostiumy zaprojektował Roman Šolc. Nad całością prac czuwała również Dita Otevřelovà, asystentka choreografa. Dzięki ich współpracy powstało widowisko, które zachwyca nie tylko tańcem, ale także wizualną stroną przedstawienia.

Libretto inspirowane historią

Libretto „Spartakusa” opracowano na podstawie dzieł Plutarcha i Juwenala oraz badań współczesnych historyków. Postacie takie jak Spartakus, Frygia i Krasus są autentyczne, a Egina, zaprzedana Rzymowi, została wykreowana przez librecistę jako kontrastująca z odwagą i bohaterstwem głównych bohaterów.

Reakcje publiczności i dalsze plany

Premiera spektaklu spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, która doceniła zarówno kunszt artystów, jak i nowoczesne podejście do klasycznego tematu. „Spartakus” na deskach Opery Śląskiej to nie tylko hołd dla historii, ale także aktualne przesłanie o wartości wolności i solidarności.

Spektakl będzie można zobaczyć w kolejnych terminach, a bilety już cieszą się dużym zainteresowaniem miłośników baletu i teatru.

Źródło zdjęcia: UM w Bytomiu

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu infopbpi.pl każdego dnia piszemy o wszystkich najważniejszych wydarzeniach z Bytomia i regionu . Bądź na bieżąco! Obserwuj nas na Facebooku. Zapraszamy również do śledzenia naszych “siostrzanych” portali z GRUPY LEX VICTORIA Śląski Portal Informacyjny, Gliwicki Portal Informacyjny, Zagłębiowski Portal Informacyjny.

Portal zarejestrowany w Sądzie Okręgowym w Katowicach pod numerem Pr. 3118

Share this content: