Ładowanie

TERAZ:

Historia na sobotę: Zakłady Odzieżowe „Bytom” S.A. – historia polskiej legendy męskiej elegancji

Historia Zakładów Odzieżowych „Bytom” sięga 22 października 1945 roku, gdy w miejscu przedwojennej niemieckiej szwalni odzieży ochronnej powstała fabryka konfekcji w Bytomiu. Początkowo zakład zatrudniał 110 osób i dysponował zaledwie 64 maszynami do szycia, jednak dynamiczny rozwój sprawił, że już na początku lat 50. produkcja sięgała 200 tys. garniturów rocznie.

Złota era: międzynarodowy rozkwit

W latach 60. i 70. XX wieku „Bytom” stał się jednym z najważniejszych producentów odzieży męskiej w Polsce. W 1970 roku zakłady wytwarzały już 1 mln garniturów rocznie, a pięć lat później – 1,5 mln sztuk. Ubrania trafiały nie tylko na rynek krajowy, ale także na eksport, m.in. do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA, a nawet ZSRR.

W 1969 roku przedsiębiorstwo przejęło Zespół Szkół Odzieżowych w Tarnowskich Górach (później Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych), kształcąc 700 uczniów rocznie i zapewniając wykwalifikowane kadry dla rozwijającego się przemysłu odzieżowego.

Transformacja i nowe wyzwania

Po zmianach ustrojowych w 1990 roku „Bytom” przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a 1 stycznia 1995 roku spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

historie-1945-1 Historia na sobotę: Zakłady Odzieżowe „Bytom” S.A. – historia polskiej legendy męskiej elegancji

Mimo wyzwań gospodarczych, firma utrzymała silną pozycję na rynku, zdobywając prestiżowe nagrody, takie jak:

  • Doskonałość Mody 2000
  • Złote Godło
  • Złota Pętelka
  • Laur Konsumenta 2005
  • Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich

W 2006 roku sprzedaż sięgnęła 68 mln zł, a zysk netto – 8 mln zł.

Nowy rozdział: w grupie Vistula

W 2018 roku marka „Bytom” dołączyła do Grupy Kapitałowej VRG S.A. (właściciela takich marek jak Vistula, Wólczanka, Deni Cler Milano i W.KRUK). Dziś siedziba spółki znajduje się w Krakowie, a produkcja odbywa się w Tarnowskich Górach.

Dziedzictwo, które trwa

Przez kilkadziesiąt lat Zakłady Odzieżowe „Bytom” wyprodukowały miliony garniturów, stając się symbolem polskiego krawiectwa. Choć dziś firma funkcjonuje w nowej strukturze, jej historia pozostaje ważną częścią polskiego dziedzictwa przemysłowego.

Fot. BYTOM

Share this content: